Kwiaty na talerzu – Kwiaty jadalne – Garnishing

Aurelio


Kwiaty na talerzu – Kwiaty jadalne – Garnishing

Aurelio

Garnishing

Garnirowanie, to sztuka ozdabiania gotowych dań oraz naczyń, na których dania te są podawane. Najczęściej używane są w tym celu zielone liście (np. mięty, bazylii), nasiona (np. lnu lub sezamu), drobne owoce, kawałki większych owoców i warzyw, sosy, olej lniany oraz kwiaty.

Główna zasada garnirowania: cokolwiek zostanie położone na talerzu, musi być jadalne.

Kwiaty na talerzu

Walor estetyczny stosowania kwiatów do dekoracji dań jest niedościgniony, zatem warto pokonać wszelkie trudności, aby kwiaty na naszych talerzach się znalazły. Podstawowa trudność w stosowaniu kwiatów do dań, to brak dostępu do kwiatów jadalnych uprawianych ekologicznie, bez środków ochrony roślin. Podobnie jak w przypadku ziół, odradzam samodzielne zbieranie kwiatów do konsumpcji, przede wszystkim ze względu na to, iż odróżnienie ich bywa trudne, a poza tym nie mamy pewności, co do warunków w jakich rosły, np. czy chabry rosnące w zbożu nie zostały opryskane fungicydem. Do garnirowania nie można też kupować kwiatów w kwiaciarniach, ponieważ przeważnie pochodzą one z upraw monokulturowych, które są ochraniane i wspomagane chemicznie. Na rynku są firmy specjalizujące się w dostarczaniu kwiatów jadalnych (także wysyłkowo, np firma sopel), co w jakiś sposób rozwiązuje problem. Można też zadbać o własny „parapetowy ogródek”.

KILKA PODSTAWOWYCH ZASAD

Kwiaty dekoracyjne (świeże lub kandyzowane) dodajemy bezpośrednio przed samym wydaniem dania
Kwiat nie powinien zdominować dania aromatem –nie jest to nic złego, ale trzeba brać to pod uwagę.
Kwiat powinien mieć smak słodki lub słodko-kwaśny – jeśli nie korzystasz z kwiatów kandyzowanych, nawilż kwiat przed ułożeniem na talerzu np. słodkim winem, lub sokiem z atomizera.
Na talerzu nie może znaleźć się żaden kwiat niejadalny! Nawet jeśli stanowi bardzo ładną ozdobę.

KWIATY ZAKAZANE (wybór)Rododendron (Różanecznik) Rhododendron AzaleaBarwinek VinceaGlicynia WisteriaGroszek pachnący Lathyrus odoratusHiacynt HyacinthusHortensja HydrangeaKosaciec (Irys) IrisJaskier RanunculusKonwalia ConvallariaKaczeniec (Knieć błotna) Caltha palustrisKrokus jesienny ColchicumLantana pospolita Lantana camaraNaparstnica Digitalis purpureaOleander Nerium oleanderOstróżka DelphiniumPowojnik ClematisLobelia LobeliaZawilec AnemoneŻonkile i Narcyzy Narcisuss

WYBRANE KWIATY JADALNE Aksamitka TagetesBegonia BegoniaBratek (drobny i duży) ViolaChaber CentaureaChryzantema Dendranthema Des MoulGoździk (drobny i duży) DianthusLewkonia MatthiolaLwia paszcza Antirrhinum majusNagietek CalendulaOgórecznik BoragoPelargonia PelargoniumRóża RosaStokrotka BellisStorczyk (biały, różowyi tygrysi) OrchisWerbena Verbena

Kandyzowanie to bardzo dobra metoda przygotowania kwiatów do zastosowań kuchennych. Kwiaty kandyzować można na dwa sposoby: w białku jaja kurzego i w syropie cukrowym.

PRZEPIS – Kwiaty kandyzowane w białku:

Kwiaty umyć i dokładnie osuszyć, następnie starannie zamoczyć w białku jaja kurzego, a po namoczeniu rozłożyć posklejane płatki.
Każdy kwiatek oprószyć cukrem pudrem i ułożyć na blaszce do pieczenia wyłożonej pergaminem.
Rozgrzać piekarnik (z termoobiegiem) do temperatury max 40°C i suszyć kwiaty przez kilka godzin (przerwać zanim kwiaty staną się kruche).

Inne wykorzystanie kwiatów w kuchni:

Poza dekoracyjną funkcją, kwiaty (szczególnie kwiaty ziół) oczywiście mają także właściwości prozdrowotne. Kwiaty można dodawać do sałatek (kwiaty Mniszka lekarskiego), a nawet do zup (kwiaty Rumianku). W Japonii, sushi tradycyjnie podawane jest z kwiatami Chryzantem. Najważniejsze właściwości kwiatów to: ułatwianie trawienia, zapobieganie zatruciom pokarmowym, łagodzenie stanów zapalnych błon śluzowych.

O wiele więcej na temat zastosowania i właściwości kwiatów, ziół i przypraw, możesz przeczytać w książce pt.: „Filozofia przypraw” Aureliusza Wilka.